123RF Fotobanka 123RF Fotobanka

Jak na rešerše fotografií, aneb jak hledat fotografie a najít

Fotobanka 123RF obsahuje téměř patnáct milionů fotografií a ilustrací. Asi nám dáte za pravdu, že v tomto množství není úplně snadné najít snímek, který zrovna potřebujete. Tento příspěvek by vám měl pomoci. Ukážeme vám, jakým způsobem efektivně vyhledávat v katalogu, naučíme vás některé triky a vybavíme vás praktickými tipy, které vaši práci urychlí a dovedou vás k potřebnému snímku.

Základní vyhledávání

Fotobanka 123RF jako jedna z prvních světových fotobank nabízí možnost vyhledávání pomocí českých klíčových slov. Pokud jste ale zvyklí a anglické výrazy vám nečiní problém, můžete vyhledávat i v angličtině. V našem případě zůstaneme u českého jazyka a ukážeme si vyhledávání konkrétních fotografií, resp. obrázků, na konkrétních příkladech.

Pro začátek začneme něčím jednodušším, řekněme, že hledáme fotografii nebo ilustraci kočky. Do vyhledávacího pole tedy zadáme termín “kočka”. V tomto případě dostaneme jako výsledek stránku s výpisem všech fotografií a ilustrací, kde je zobrazena kočka, způsob řazení a relevanci ponechme prozatím stranou. S největší pravděpodobností ale budeme vědět už předem, jestli hledáme kočku na fotografii nebo potřebujeme kreslený obrázek. V takovém případě můžeme z výsledků hledání fotografie, resp. ilustrace vyloučit už při samotném zadávání dotazu a to tak, že do vyhledávacího pole napíšeme například “kočka vector” (vector = angl. výraz pro vektory, resp. vektorovou grafiku). Systém v takovém případě rovnou vyřadí z výsledků veškeré fotografie a nabídne nám pouze ilustrace s kočkou (viz obr. 1).

Obr. 1
Obr. 1

Toto omezení nebo chcete-li jednoduchý filtr lze upřesnit kdykoliv během vyhledávání v nastavení input pole po kliknutí na select box “Vše”, vedle tlačítka “Hledej” (viz obr. 2).

Obr. 2
Obr. 2

V samotném poli pro vyhledávání ale můžeme definovat daleko více věcí. Kromě toho, že hledáme kreslenou kočku můžeme už při zadávání dotazu specifikovat, že by kočka na obrázku měla být společně se psem a s myší a že by měl být obrázek nebo alespoň jeho část laděn do hnědé barvy. Dotaz v takovém případě bude vypadat následovně: “kočka pes myš hnědá”. Jak vidíte, jste schopni už při zadání dotazu specifikovat co všechno by na obrázku mělo být, jestli požadujete fotografii nebo vektorovou ilustraci apod.

Rozšířené vyhledávání pomocí filtru

Často se přihodí, že potřebujeme specifikovat daleko více věcí, např. orientaci, tzn., jestli potřebujeme fotografii horizontální, vertikální nebo třeba čtvercovou. Také můžeme potřebovat fotografii z konkrétní kolekce, typem licence, ne starší než 3 měsíce atd. K podrobné specifikaci těchto bodů slouží tzv. “filtr rozšířeného vyhledávání”, který najdete vždy na levé straně na stránce s výsledky vyhledávání. Jednotlivé části filtru si projdeme podrobněji.

Obr. 3

 

 

Období

První část filtru vymezuje období, ve kterém bude systém vyhledávat. Pokud fotografie nakupujete často, může se vám možnost vyhledání snímků podle stáří hodit. Tímto způsobem můžete rovněž minimalizovat pravděpodobnost, že stejnou fotografii použije někdo další.

Kolekce

Tato část vám umožňuje definovat konkrétní kolekci fotografií, ve které budete vyhledávat. K dispozici jsou klasické Royalty Free snímky, vysoce kvalitní fotografie z kolecke EVO, v případě, že hledáte např. ilustrační snímek ke svém článku, hodí se vyhledávání omezit pouze na redakční fotografie. Pokud si některé fotografie označíte jako oblíbené, můžete následně vyhledávat pouze v těchto snímcích (tato funkce vyžaduje registraci a přihlášení k existujícímu účtu).

Preference modelu / Počet lidí / Pohlaví / Věk

V tomto bloku máte možnost definovat např. etnikum, počet lidí, kteří mají být na fotce, jejich pohlaví, věk apod.

Orientace a barva

Možnost definovat orientaci fotografie (horizontální, vertikální...) je často klíčová a ušetří vám spoustu času, stejně tak volba barvy, která v tomto případě značí převažující barvu na smíku, příp. barevný tón, do kterého je fotografie laděna.

Obr. 4

Uspořádání výsledků a další volby

Ve spodní částí rozšířeného vyhledávání si můžete zvolit např. podle čeho chcete výsledky vyhledávání uspořádat (systém nabízí volby náhodně, nejvíce stahované a nejnovější fotografie), případně si výsledky můžete nechat zobrazit v novém okně, filtrovat snímky bez nahoty apod.

Představili jsme si základní vyhledávání a rozšířené vyhledávání pomocí filtru. Se znalostí těchto možností najdete potřebnou fotografii rychle a efektivně. Pokud byste přesto potřebovali pomoc, neváhejte se obrátit na naši podporu, s vyhledáním vhodného snímku vám rádi pomůžeme. Kontaktovat nás můžete prostřednictvím skypu: cz.123rf, twitteru (@123RF_CZ_SK), případně na tel. čísle: 800 60 60 60.

V následujících dílech našeho úvodního seznámení s prostředím fotobanky 123RF se zaměříme na práci s lightboxy, vyhledávání videí apod.


123RF Fotobanka

České zastoupení:   +420 226 238 691 cz.123rf


Přihlášení Zaregistrujte se
VÍCE NEŽ 91.990.000 FOTOGRAFIÍ