123RF Fotobanka 123RF Fotobanka

Proces registrace a práce s lightboxy

V úvodním tutoriálu jsme si představili základní vyhledávání a následně rozšířené vyhledávání pomocí filtru. V této části se budeme věnovat tzv. lightboxům, odkládacím schránkám, ve kterých si můžeme rychle a přehledně ukládat a třídit vyhledané fotografie podle potřeby.

Registrace

Funkce lightboxu je vázána na konkrétní uživatelský účet a to z toho důvodu, abyste se mohli k vámi dohledaným snímkům kdykoliv vrátit a vaše rešerše tak byly přístupné pouze vám. Ukážeme si, jak takový účet založit, jinými slovy projdeme si proces registrace krok za krokem...
V záhlaví našeho webu je v pravém horním rohu tlačítko nazvané “Zaregistrujte se” (viz obr. 1).

Obr. 1
Obr. 1

Po kliknutí se dostaneme na stránku s jednoduchým registračním formulářem (viz obr. 2), kde vyplníme následující údaje:

Uživatelské jméno

Váš identifikátor, tímto údajem se spolu s heslem budete přihlašovat. Uživatelské jméno musí být složeno pouze z alfanumerických znaků a nesmí obsahovat mezeru.

Heslo

Zadejte heslo, které budete chtít spolu s užovatelským jménem používat pro přihlášení do fotobanky.

E–mail

E-mailová adresa, kterou zde vyplníte musí být funkční, na tento e–mail vám přijde elektronická zpráva obsahující odkaz pro potvrzení správnosti e–mailové adresy, bez tohoto potvrzení nebude účet založen. Zároveň vám na tento e–mail budou zasílány např. potvrzení vašich o platbách apod.

Obr. 2

Jméno a příjmení

Zde vyplňte svoje jméno a příjmení.

Země

Tento bod registrace je zvolen automaticky, v případě, že údaj nesouhlasí, můžete ho změnit.
Před samotným potvrzením registrace máte ještě možnost přihlásit se k odběru tzv. newsletteru, což je informační občasník s promo akcemi, novinkami a dalšími zajímavostmi ze světa naší fotobanky, který vám bude doručován na vámi uvedený e–mail.

Aby registrace proběhla v pořádku, je nutní souhlasit s tzv. “Ochrannou osobních dat” a “Podmínkami použití”. Vysvětlení těchto položek se skrývá pod konkrétním odkazem.
Posledním budem je možnost registrovat se jako fotograf/dodavatel. Tuto možnost zaškrtněte pouze v případě, že se chcete stát naším dodavatelem fotografií. Jak na to a co všechno pro to musíte udělat si řekneme v některém z dalších tutoriálů.
Obr. 2

Proces registrace dokončíme kliknutím na tlačítko “Registrovat”.

Nyní zbývá potvrdit registraci kliknutím na odkaz v e–mailu, případně zadat registrační kód  na stránce s dokončením registrace (viz obr. 3).

Obr. 3
Obr. 3

Lightboxy

Lightbox je v podstatě odkládací schránka, kam lze ukládat vyhledané fotografie tak, abyste se k nim kdykoliv dokázali rychle vrátit a nemuseli je vyhledávat znovu.

Těchto schránek můžete mít libovolné množství, fotografie v nich si můžete třídit podle jednotlivých projektů apod. Vaše lightboxy můžete následně odeslat e–mailem, případně stáhnout náhledy všech fotografií v lightboxu do svého počítače.

Jak přidat fotografii do Lightboxu

Fotografie můžete přidávat do lightboxu buď přímo z výpisu vyhledaných fotografií (viz obr. 4) nebo ze stránky s detailem fotografie (viz obr. 5). Samotného přidání fotografie do lightboxu docílíme zaškrtnutím tzv. checkboxu s názvem “Přidat do Lightboxu”.

Obr. 4
Obr. 4

Obr. 5
Obr. 5

Práce s lightboxy

Panel pro práci s lightboxy je umístěn ve spodní části prohlížeče a zobrazíme ho pomocí tlačítka umístěného v pravém spodním rohu prohlížeče (viz obr. 6).

Obr. 6
Obr. 6

Ve výchozím stavu nám panel zobrazí naposledy přidané fotografie (viz obr. 7). Pokud přes malé náhledy fotografií přejedem ukazatelem myši, zobrazí se nám náhledy větší, při kliknutí na náhled s číslem fotografie se dostaneme na detail vybrané fotky. Pokud bychom chtěli některou z fotografií z lightboxu odstranit, stačí kliknout v levém horním rohu na tlačítko “–”, (viz obr. 7).

Obr. 7
Obr. 7

Námi vybrané fotografie se nacházejí v základním lightboxu nazvaném anglickým výrazem “Default”, tzn. výchozí. Tam se budou ukládat veškeré fotografie, které si do lightboxu uložíte. Název lightboxu můžeme jednoduše přejmenovat kliknutím na položku “Aktualizace” (viz obr. 8), stejně tak můžeme pro snažší orientaci přidat popis lightboxu a určit, zda chceme náš lightbox sdílet s ostatními uživateli, resp. ho označit jako soukromý.

Obr. 8
Obr. 8

Pokud ale budete chtít používat lightboxy sofistikovaněji, budete potřebovat lightboxů několik. V takovém případě klikneme na položku “Vytvořit nový” a dále postupujeme stejně jako v případě aktualizace lightboxu.

Mezi jednotlivými lightboxy můžeme přecházet pomocí světlé roletky vlevo nahoře (viz obr. 9).

Obr. 9
Obr. 9

Pozn.: v případě, že máte založeno několik lightboxů, nově přidávané fotografie se budou ukládat do posledního zobrazeného/nastaveného lightboxu v rámci spodního panelu.

Ostatní funkce lightboxu

Odeslání lightboxu e–mailem: V případě potřeby můžeme sestavenou kolekci fotografií v rámci lightboxu odeslat e–mailem. Příjemci dorazí informace o lightboxu spolu s odkazem na výpis vámi sestavených fotografií s možností zobrazení detailu fotografie.

K odeslání lightboxu je potřeba vyplnit e–mail adresáta, vaše jméno, případně zprávu, kterou chcete doručit spolu s odkazem na výběr fotografií (viz obr. 10).

Obr. 10
Obr. 10


Stáhnutí lightboxu do počítače: Tato funkce umožňuje dvojí použití: buď si můžeme stáhnout pouze náhledy fotografií a to ve formátu *.PDF, případně *.CSV nebo, v případě, že jsme rozhodnutí vybrané fotografie v lightboxu nakoupit, si můžeme ušetřit čas a zvolením velikosti fotografie můžeme vybrané snímky rovnou zaplatit a stáhnout v plné kvalitě do počítače (viz obr. 11).

Obr. 11
Obr. 11

Odstranění lightboxu

Jednotlivé lightboxy můžete mazat. Nejprve pomocí roletky zvolíme (viz obr. 9) jaký lightbox chceme smazat a následně klikneme na odkaz “Odstranit” (viz obr. 12).

Obr. 12
Obr. 12

Tolik k procesu registrace a práce s lightboxy. Pokud budete potřebovat pomoc ať už s vyhledáním snímku, případně s registrací apod., neváhejte se obrátit na naši podporu. Kontaktovat nás můžete prostřednictvím skypu: cz.123rf, twitteru (@123rf_CZ_SK), případně na tel. čísle: 800 60 60 60.

V následujících dílech našeho úvodního seznámení s prostředím fotobanky 123RF se zaměříme na práci možnosti plateb, typy licencí, vyhledávání videí apod.


123RF Fotobanka

České zastoupení:   +420 226 238 691 cz.123rf


Přihlášení Zaregistrujte se
VÍCE NEŽ 91.990.000 FOTOGRAFIÍ